„Matematyka kołem się toczy, a liczba π nas nie zaskoczy”

Zapraszamy uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej oraz 1-3 gimnazjum do wzięcia udziału w konkursie matematyczno – plastyczno – literackim zorganizowanym w ramach obchodzonego w dniu 14 marca Święta liczby pi(π).  Konkurs składa się z kilku kategorii, z których możesz wybrać jedną lub więcej.

1. Wiersz poświęcony liczbie π (pi).

Tematyka wiersza nie musi dotyczyć liczby π. Ważne jest, aby liczba liter kolejnego słowa odpowiadała kolejnej cyfrze w rozwinięciu dziesiętnym liczby π (pi).

Przykład:

Kuć i orać

w dzień zawzięcie,

bo plonów niema bez trudu.

Złocisty szczęścia okręcie,

kołyszesz.

Kuć.

My nie czekajmy cudu.

Robota

to potęga ludu.

2. Plakat „Portret liczby π” lub model przestrzenny liczby π.

Plakaty powinny być formatu A3 lub A4, forma dowolna.

3. „Mistrz pamięci” – zapamiętanie jak największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π.

Rozwinięcie dziesiętne liczby π znajdziecie w załączniku lub na stronieinternetowej

4. „Pi – rebus” – ułóż rebus na temat liczby π.

Rebus powinien być dostarczony na kartce A3 lub A4. Przykładowy rebus znajduje się w załączniku.

Prace konkursowe składać należy u nauczycieli matematyki do dnia 11.03.2015 r. Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się w πątek 13 marca .

Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

Organizatorzy: Kamila Stawicka, Aneta Płotka, Małgorzata Kapiszka, Olga Kuklińska

Przykładowy rebus

Rozwinięcie dziesiętne liczby pi